روستا برگ جهان، لواسان، لواسانات، طبیعت گردی، کوه نوردی

شما اینجا هستید: مقالات و مطالب جامعه‏ شناسی الک دولک زو


الک دولک زو

فرستادن به ایمیل چاپ
میانگین امتیار کاربران: / 20
ضعیفعالی 

الک دولک یک بازی ایرانی است و انواع متفاوتی دارد. یکی از آن ها که ساده تر و مناسب برای بازی کودکان است الک دولک زو نامیده می شود. بازی ای که با دو عدد چوب به نام های الک و دولک انجام می شود. ویژگی خاص چوب و چگالی آن باعث می شود که بازی نسبتاً ایمنی انجام شود. این بازی به نوعی شبیه بیس بال یا کریکت است.

الک دولک یک بازی دست جمعی است که تعداد بازیكنان آن در هر دسته حداقل 10 نفر می باشد. وسایل بازی از دو آجر و یا سنگ ، یک قطعه چوب به طول  15 سانتی متر به نام الک و یک قطعه چوب به طول 1 متر به نام دولک

برای این بازی باید یک فضای باز و یا یک زمین تقریباً صاف و هموار پیدا کنید.

 

شرح بازی : ابتدا بازیكنان بین خود دو نفر را به عنوان سردسته انتخاب می كنند. سپس دو سردسته از طریق یارگیری ، یارهای خود را انتخاب می كنند. در انتخاب یار ، سرعت و قوای جسمانی اهمیت دارد. بعد از یارگیری ، دو دسته بین خودشان قرعه می اندازند تا معلوم شود كدام دسته بازی را شروع كنند. سردسته ای كه می خواهد بازی را شروع كند ، در یک محل از زمین بازی دو عدد سنگ را به فاصله یک وجب دست ، كنار هم قرار می دهد. بعد چوب الک را روی آن می گذارد و چوب دولک را به دست می گیرد. یارانش هم دور سردسته جمع می شوند. آن وقت با اجازه سردسته دوم بازی را شروع می كنند.

ابتدا نوک چوب دولک را زیر چوب الک می گذارد و با چند بار حركت دادن آن به چپ و راست ، با یک حركت چوب الک را به هوا پرتاب می كند. در این هنگام دسته مقابل كه منتظر پرتاب شدن چوب الک در هوا هستند ، به دنبالش می دوند تا آن را بگیرند. اگر چوب الک را در هوا گرفتند ، بازی به نفع آنها تمام می شود و گروه بازنده بازی را به گروه دوم واگذار می كنند. اما اگر چوب الک را نگرفتند ، یكی از بازیكنان همین دسته ، چوب الک را بر می دارد و از همان محلی كه به زمین افتاده است به طرف محلی كه از آنجا به هوا پرتاب شده ، نشانه گیری كرده و پرتاب می كند. طوری كه در همان محل به زمین بنشیند. در این وقت بازیكنی كه الک را به هوا پرتاب كرده است ، در آن محل ایستاده تا با چوب دولک مانع به زمین رسیدن چوب الک شود. حتی می تواند با همان چوب دولک به چوب الک بزند و آن را دوباره به هوا پرتاب كند. اما اگر نتواند مانع به زمین افتادن الک شود ، این بار نوبت آن بازیكن تمام شده و بازی را به یكی از یاران خود تحویل می دهد كه بازی را ادامه دهد. ولی اگر الک را طوری زد كه به هوا پرتاب شد ، درمحلی دیگر به زمین افتاد ، همان بازیكن كه الک را به هوا پرتاب كرده با چوب دولک فاصله بین الک تا محلی كه چوب الک از آنجا به هوا پرتاب شده را اندازه گیری می كند و گروهشان امتیاز می گیرد. ( هر یك بار اندازه دولک ، یك امتیاز است ) بازی دوباره ادامه پیدا می كند تا هر دسته كه توانست حدنصاب امتیاز را كسب كند برنده بازی می شود.

پس از برنده شدن ، هر عضو تیم برنده با دولک الک را روی هوا می زند. مثل روپایی فوتبالیستها. هر تعداد ضربه ای که به الک زد ( بدون آنکه الک سقوط کند ) به همان تعداد می تواند به الک ضربه زده و آن را به دورتر پرتاب کند. همه اعضا این کار را کرده و پشت سر هم الک را به منطقه دور می برند. از آخرین نقطه پس از آنکه همه ی اعضای تیم برنده ضربه زدند تا نقطه شروع پرتاب الک باید افراد بازنده افراد برنده را کولی بدهند

افراد بازنده می توانند از آخرین نقطه الک ، مسیر را با کشیدن " زو " طی کنند و از نقطه ای که زو کشیدن قطع می شود کولی بدهند.

در برگ جهان { سرده } این بازی در پانارون ، جوک و پل تنگ مرغ ، درب زینعلی ، مسیر جاده دشتاها و تنگل خانه انجام می شد.

 

FacebookTwitter
نظر (21)
 • علی اکبر لبافی

  سلام مدیرخان
  شما چرا زحمت کشیدید؟ شما به اندازه کافی خودتان کار دارید. می فرمودید ما خودمان می نوشتیم.
  اما بهتان برنخورد. یا فقط در بچگی بازی کرده اید یا بزرگترها بازیتان نداده اند. کاش می گفتید 13به در با ما بازی می کردید. ما که 15 - 16 نفر بودیم الک دولک از نوع بزرگ سالان را بازی کردیم. اصل الک دولک اینه. عمری اگر باشد قوانین بازی اصلی را دیگران یا خودم می نویسم. شما زحمت نکشید. راستی حال عمه کتی چطوره؟!

 • fatemeh labbafi  - ....

  آقاي علي اكبر ، عمو علي اكبر، عليكبر،يا هموني كه بزرگترا صداتون مي‌كنن:
  مي‌دونم صائب تبريزي رو دوست دارين، اما خوبه سعدي هم بخونين كه سخن شكرين بريزين... خودش هم مي‌گه:
  " من دگر شعر نگويم كه مگس.....زحمتم مي‌دهد از بس كه سخن شيرين است! "

 • محمود فیض آبادی

  خواستم بعد از مدتی دست به تایپ بشم... ؛ هرچند ، نه من نویسنده هستم و نه مطلب فوق مطلب منحصر به فردی است. از گذشته قصد نوشتن این موضوع را داشتم.
  متاسفانه امکانات محدود بود دیگه ، ما ابتدا Sega داشتیم و بعد از آن Play Station 1
  کمی بعد هر روز بعد از دبیرستان در Game Net ها مشغول به بازی Counter Strike بودیم.
  الان هم World at War و Modern Warfare 2 بازی میکنیم...
  این بود که ما را به الک دولک راه ندادند... :unde:
  اگر پایه هستید ! یکی از بازی های بالا را شرطی بزنیم تا ببینیم بزرگ سال کیست ! ;)

 • ا.ا.

  من همیشه فکر می کردم " زو " یک بازی مستقل است. نمی دونستم بخشی از بازی الک دولک است. جالب بود.

 • morteza labbafi

  سلام به آقای فيض آبادی
  آقا پس بُل گرفتن چه شد ؟ يكی از هيجان انگيزترين قسمت های الك دولك همين بل گرفتن است .ضمناً ما پيرمردها كه نه نفسی داريم برای زوكشيدن ، نه ضربدستی برای زدن و نه اصولاً اهل كولی دادن ؛ چه بايد بكنيم ؟ نكند نقش محترمانه اما به واقع دك كننده ی " داوری " را برای ما در نظر گرفته ايد . يالا ، ما هم بازی !

 • م

  آقا من اين چيزايي كه شما ميگين بلد نيستم ولی counter ،world at war,modern warfare2 كسی شاخ شد نظر بده :afro: :afro: :afro:

 • zahra

  دوست ناديده بسيار عزيزم فاطمه خانم لبافی !
  چشممان روشن ! حقيقتاً شاد شدم . من هم به عنوان يك زن ، ــبدون آن كه قصد رقابت مسخره و مُد روز رقابت با آقايان را داشته باشم ــ از حضور بانويی آن هم بانويی پيشتاز در سايت ، بی نهايت خوشحالم .كجاييد شما ها ؟ اگر مشغله و گرفتاری و درس و خانه و زندگی را بهانه كنيد ، من می دانم و شما .چون مطمئنم ــ برای مثال ــ مشغله ی ارمغان خانم بسيار بيشتر از من و شماست . با شما هستم و با خانم های ديگر ؛ دست بجنبانيد !
  ضمناً از آنجا كه ناسلامتی بنده اهل ادبياتم و خيرسرم در حال اخذ دانشنامه ای كه شايد بدرد حلواحلواكردن بخورد ، توجهتان را جلب می كنم به ضبط صحيح شعری كه نوشته ايد و احتمالاً بخاطر عجله كاری آن را اشتباه تايپ كرده ايد [ آقايان سوءاستفاده ، حسن استفاده و اصولاً استفاده نكنند ! ] :
  من دگــر شـــعر نخواهم كه نويسم كه مگـــس
  زحمتم می دهد از بس كه سخن شيرين است
  ضمناً خودمانيم ، خيلی عالی حال مهندس عزيزمان را گرفتی ها !

 • محمود فیض آبادی

  سلام ارمغان خانم
  " زو " که یک بازی مستقل هستش...
  ولی این " زو " با الک دولک هستش ؛ شاید هم این الک دولک با " زو " باشه ! در هر صورت " زو " داره
  الک دولکی که جناب مهندس گفتند مثل اینکه با این الک دولک زو " فرق فوکوله " پس باید صبر کنیم تا ایشون یا شخص دیگه ای یک مطلب در این مورد بنویسه و بفهمیم الک دولک اصلی یا همون " الک دولک بزرگسالان " با این الک دولک چه فرق هایی داره :)

  ضمناً خدمت مهندس جان عارض هستم که روز 13 به در { وقتی که شما مشغول خوشگذرانی بودید... } اینجانب مشغول پخش کردن تراکت تبلیغاتی در " ولایت " بودم. :azn:

  سلام آقا مرتضی
  منظورتون از بُل گرفتن همین هست دیگه :
  " اگر چوب الک را در هوا گرفتند ، بازی به نفع آنها تمام می شود و گروه بازنده بازی را به گروه دوم واگذار می كنند. "
  اگر این باشه که توی متن نوشتم ، اگر این نیست بیشتر توضیح بدید تا ما هم بدونیم.
  آقا مرتضی این حرف ها چیه ؟ پیرمرد کجا بود !؟ اگر دوست دارید با برادر " م " بشینیم یک دست بازی کنیم.
  برادر " م " { شاید هم خواهر ! } نفس کش میطلبند ;)

  سلام زهرا خانم
  حال مهندس رو نگرفت... ضربه فنی کرد :lau:

 • علی اکبر لبافی

  چه سلامی، چه علیکی
  اینقد دلتون پره ازمن که منتظرید یکی صداش دراد تا همه بترکونید این بغضهای فروخفته را؟ آه!
  خدمتتون عارضم که ما پیش از آنکه فاطمه خانم حالم را بگیرد یا دیگری ضربه فنی ام کند هم حالم گرفته شده بود وهم جزو فنی شده ها بودم.
  اما اگر حسودی تون نشه می گم من و آقا محمود با هم جوره جوریم وبا این کلکها نمی تونید رابطه مارو خراب کنید. علی رغم اینکه خیلی عاشق ولایته بازم دوسش دارم.
  کمی خواستم چاپلوسی کنم تا کسی به ایرانی بودنم شک نکنه.

 • داود

  تا جایی که یادم می آید٬ الک دولکی که ما بازی می کردیم٬ تفاوت های جزیی با توصیف شما داشت.
  از جمله اینکه در هنگام ضربه زدن به دولک٬ الک را زیر آن قرار می دادند٬ آن را حدود یک متر بالا انداخته و سپس با یک ضربه‌ی افقی آن را به سمت تیم دریافت کننده روانه می کردند.
  اگر این ضربه‌ی افقی به الک اصابت نمی کرد٬ به آن «آلو» می گفتند و شخص ضربه زننده تا سه آلو جا داشت و بعد از ۳ آلو می سوخت و نوبت یکی دیگر از اعضای تیمش برای ضربه زدن می شد.
  دیگر اینکه وقتی تیم ضربه زننده٬ دولک را می فرستاد٬ باید الک را در کنار سنگها روی زمین قرار می داد تا تیم دریافت کننده با دولک آن را هدف بگیرد. در این هنگام تیم ضربه زننده نباید کاری می کرد و تنها باید نظاره گر می بود. اگر تیم دریافت کننده می توانست الک را هدف قرار دهد٬ فرد ضربه زننده می سوخت.
  اگر تیم ضربه دریافت کننده نمی توانست الک را هدف قرار دهد و تیم ضربه زننده یار سوخته ای داشت٬ آن یار زنده می شد.
  اگر تمامی افراد تیم ضربه زننده می سوختند نیز جای تیم ضربه زن با تیم دریافت گر عوض می شد.
  آن قسمتی که شما از ان به عنوان روپایی زدن یاد کردید٬ اسمش «گیلان٬ گیلان» بود.

 • علی اکبر لبافی

  نه بابا
  مثل اینکه مشکل ساختاری است. ما با مشکل اساسی روبرو هستیم. باید آقا محمود قرار بعدی دوستداران سایت را تنگل خانه با مراسم برگزاری الک و دولک بگذارند.
  من ناراحت بودم چرا جوانان با اصل این بازی آشنا نیستند. دوستان پیرمرد ما هم الک ودولک را به کل با هم اشتباه گرفته اند و در اثر عواقب تاریخ تولدشان آلو را به اشتباه تعریف کرده اند.

 • داود

  جناب حقگ به عنوان «دبیر فدراسیون بین المللی الک دولک»٬ بهتر است به جای اینکه از این و آن ایراد بگیرند٬ زودتر قوانین «الک دولک واقعی» را بنویسند تا همه مستفیض شوند.
  از شوخی گذشته٬ خدمت جناب حقگ عارضم که قربانت گردم٬ بازی الک دولک چون فدراسیون بین المللی ندارد٬ قوانین آن در سنگ حک نشده بنابراین خیلی طبیعی است که افراد مختلف٬ در نواحی مختلف٬ قوانینی بعضا کتفاوت با یکدیگر برای ان قائل باشند.
  درست مثل ورزش کشتی که اگر شما به اقصی نقاط ایران سفر کنید٬ هزاران نوع کشتی متفاوت خواهید یافت که هر یک با دیگری متفاوت است اما اسم همه شان کشتی است.

 • محمود فیض آبادی

  آقا داود مثل اینکه شما مهندس علی اکبر را دست کم گرفتید...
  ورزش :
  ایشان رئیس فدراسیون های : الک دولک ، تیر کمون ، توپ بالا پایینگ ، زو ، نون بیار کباب ببر ، وسطی ، گرگم به هوا ، قایم موشک ، گل یا پوچ ، اتل متل ، بالا بلندی ، هفت سنگ ، کلاغ پر ، تیله بازی ، عمو زنجیرباف ، گرگ و گله ، دوز و... می باشد. ( بهتره بگید در چه فدراسیون هایی رئیس نیستند ! )
  لازم به یادآوری است که ایشان در تمامی رده های سنی ( نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان ) دارای مدال جهانی می باشند.
  عمران :
  ایشون در این رشته فوق تخصص در تخصص و گاهی تخصص در فوق تخصص هستند. :azn:
  نمونه کوچک آن طراحی برج البرگجون بر روی تنگل خونه هستش
  شعر و قصه :
  فقط همین قدر بدونید که ایشون صاحب چندین سبک هستند و دیوان ایشون به نظم و نثر زیر چاپ هستش
  سیاست :
  20 سال بعد در کتب تاریخی می تونید سابقه سیاسی ایشون رو بخونید که چه کارها کرده اند... ( الان نمیشه گفت :lau: )
  این موارد گوشه بسیار کوچکی از توانمدنی های ایشان بود حتی بعضی از توانمندی های ایشان قابل وصف ، توصیف و درک نیست و از ادراک بشر خارج هستش. :S

 • علی اکبر لبافی

  جناب داود خان عزیز، سلام
  خدمتتان معروض می دارم که فکر کردم درج اشتباه الک به جای دولک توسط جنابعالی اشتباه لپی است و روی آن تاکید نکردم و بیشتر اشتباه آلو را عرض کردم.
  در مورد اینکه آلو چیست می توان نظریه شما را پذیرفت و به قوانین محلی نسبتش داد. اما در مورد اینکه الک کدام چوب ودولک کدام است عذر شما پذیرفته نیست و جز نشاندهنده حدود سال تولد شما نشانگر چیز دیگری نیست. :D
  اما محمود خان عزیز: میشه شما از من تعریف نکنید. مثل اینکه شما هم ید طولایی در سناریوسازی دارید. ضمنا این بیست را از کجا براورد کرده ای؟ نمیشه کمی کمترش کنی؟! یا کمی بیشترش؟

 • داود

  راستش اشتباه ذکر کردن الک و دولک حقیقتا اشتباه لپی بود. اما ببینم شما فکر می کنی من چند ساله هستم؟ :huh:

 • leila labbafi  - ادبيات!

  سلام زهرا خانم
  شما دانشجوي اديبات هستيد؟!

 • محمود فیض آبادی  - بُل گرفتن

  سلام آقا مرتضی عزیز

  منظورتون رو از بُل گرفتن نگفتید... :azn:
  بچه های تیم ملی الک دولک منتظر نظریه کمیته " داوری :lau: " فدراسیون الک دولک هستند تا از قوانین بُل گرفتن آگاه بشن :)

 • zahra

  سلام ليلا خانم !
  به به ! چشممان به جمال ليلا خانم هم روشن شد . البته كمی حالمان گرفته شد كه با اين سؤال احتمالاً احتمالاً عضويت شما در كميسيون تشخيص هويت سايت تأييد شد . عزيز من من احتمالاً چهارپنج واحد ادبيات پاس كرده ام . احتمالاً همين روزها مدرك كارشناسی مرتبطم را قاب خواهم كرد و احتمالاً برای فوق موفق نخواهم شد چرا كه ننه جان يك سر دارم و هزار سودا . اما اگر به دنبال چيز ديگری هستی صريح تر باش شايد با هم كنار بياييم .

 • leila labbafi  - اي بابا!

  چرا همه اينجا فكر مي‌كنن آدم از حرفاش صد تا منظور داره؟؟؟؟؟

  اين كميسيون تشخيص هويت كه مي‌گين ها، اين يعني چه؟!

 • علی اکبر لبافی

  آقا داود
  چرا به دل می گیرید. من چون فکر می کنم باهم هم سن هستیم باهاتون شوخی کردم! منو بروبچ میگند پیرم. آخه آدم چهل و یکی دو سال آدم پیره؟

 • داود

  حقگ جان من ناراحت نشدم و راستش دلیلی نداشتم ناراحت بشوم. :) ولی خوب تقریبا هم سن و سال هستیم.


تنها کاربران عضو شده در سایت می توانند نظر خود را ارسال کنند!
اگر در سایت عضو هستید با نام کاربری و رمز عبور خود در سایت وارد شوید
برای ارسال نظر لطفاً قوانین سایت را در نظر داشته باشید...


 
 
 
 

فرهنگ لغات برگجهانی

محبوب ترین مطالب


Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

آخرین مطالب


Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /home/cmatcar7/public_html/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109